czwartek, 18 lipca

Niezbędne ubrania i akcesoria motocyklowe

Jesteś żądny przygód i od zawsze podobała Ci się szybka jazda pełna adrenaliny? Masz ochotę rozpocząć swoją własną przygodę z enduro, ale nie wiesz, od czego zacząć? Wszyscy miłośnicy szybkiej jazdy przykładają dużą uwagę do bezpieczeństwa oraz komfortu, dlatego na samym początku powinieneś skompletować niezbędne akcesoria motocyklowe. Czego nie powinno zabraknąć?

Niezbędne akcesoria motocyklowe

Najważniejszym i obowiązkowym elementem każdego motocyklisty jest kask – i to niezależnie, jakim motorem jeździsz. Modele cross lub enduro są specjalnie przystosowane do jazdy w terenie – mają solidną, ale lekką konstrukcję oraz z łatwością dobierzemy do nich gogle motocyklowe, które zagwarantują dobrą widoczność. Gogle są kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego motocyklisty – dzięki nim, nie musimy się obawiać, że spadająca z drzewa gałąź będzie stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Oferta tego rodzaju elementów jest bardzo bogata – dostępne są gogle o różnych kształtach i kolorach, nierzadko wyposażone w praktyczne systemy, takie jak anti-fog, zapobiegające parowaniu szyby.

Podczas jazdy cross czy enduro bardzo duże znaczenie ma ochrona ciała – szczególnie zabezpieczenie bioder, kości ogonowej, kręgosłupa oraz barków. W tym celu można zdecydować się na zbroję lub buzer, których zadaniem jest rozpraszanie uderzeń i tym samym zapewnianie ochrony. Taki komplet można dodatkowo uzupełnić w ochraniacze łokci i kolan – najlepiej, gdy są wykonane z poliwęglanu.

Jakie ubrania wybrać na motor?

Bluza i spodnie enduro to obowiązkowe elementy odzieży podczas każdej wyprawy. Wybierając konkretne produkty, warto zwracać uwagę nie tylko na kolor i fason ubrania, ale też komfort i funkcjonalność. Bluzę zakłada się na buzer lub zbroję, a spodnie na nakolanniki, dlatego powinny one mieć nieco większy rozmiar, dzięki czemu nie będą krępować ruchów. Aby komplet posłużył nam jak najdłużej, warto stawiać na wysokiej jakości materiały – na przykład cordurę. Jeżdżąc w terenie dobrze jest zainwestować w dobrane rękawice, które zapewnią ochronę przed otarciami i lepszą przyczepność dłoni do kierownicy. Materiał, z którego są wykonane, powinien odprowadzać wilgoć oraz być odporny na rozdarcia. Ostatnim niezbędnym elementem odzieży są buty – powinny być wygodne i starannie dopasowane. Wskazane są wzmocnienia w okolicach noska oraz części goleniowej. Ich podeszwy powinny być twarde, aby tłumić drgania. Cała konstrukcja obuwia musi zapewniać swobodę, a jednocześnie wyczucie, nawet podczas kilku godzin jazdy.