piątek, 14 czerwca

Najłatwiejsze instrumenty dla początkujących, czyli od czego zacząć naukę gry?

Nauka gry na instrumencie może przynieść Ci mnóstwo korzyści – niezależnie w jakim jesteś wieku i na jakim stopniu zaawansowania są Twoje muzyczne umiejętności. Jednak nie każdy z nich jest równie łatwy w opanowaniu – na niektóre trzeba poświęcić szereg lat, podczas gdy na innych można nauczyć się grać w relatywnie krótkim czasie. Jakie są najłatwiejsze instrumenty do rozpoczęcia nauki?

Jak wybrać instrument dla siebie?

Nie każdy da sobie radę z nauką gry na instrumencie, którego opanowanie zajmie mu długie lata. Dla wielu osób jest to zdecydowanie za długi okres i w międzyczasie się zniechęcą i porzucą ideę grania. Dlatego tak ważne jest określenie swoich predyspozycji, zanim wybierzemy instrument idealny do rozpoczęcia nauki. Jeśli kiedykolwiek już miałeś kontakt z jakimś instrumentem, to najprawdopodobniej powrót do nauki okaże się najłatwiejszym sposobem do szybkiego nauczenia się grania. Warto również przyjrzeć się możliwościom sięgnięcia po pomoc doświadczonego nauczyciela – nie każdy instrument cieszy się równą popularnością, co przekłada się na dostępność szkół i kursów – również tych w Internecie. Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest po prostu poziom trudności – niewielkie i proste instrumentu wydające pojedyncze dźwięki są łatwiejsze w opanowaniu niż bardziej skomplikowane, co przekłada się również na ilość poświęcanego czasu na treningi.

Jakie instrumenty warto rozważyć?

Większość osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z instrumentami powinno postawić w pierwszej kolejności na te niewielkie i proste – np. na harmonijkę ustną, flet czy gitarę, niedrogą, lecz uznanej firmy takiej jak Epiphone czy T. Burton. Bardzo łatwo znaleźć w Internecie darmowe kursy do nauki, a w przypadku pierwszych dwóch już kilkanaście minut dziennie może wystarczyć do osiągania zauważalnych i motywujących rezultatów. Podobnie łatwe w nauce mogą być mniej popularne w naszym kraju instrumenty, jak ukulele, kalimba, ale również dzwonki, które być może miałeś w szkole na lekcjach muzyki. Prawdopodobnie to właśnie któreś z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu.