czwartek, 18 lipca

Maska Medyczna – konieczna, aby funkcjonować w społeczeństwie

W czasach pandemii maska medyczna stała się niezbędna do funkcjonowania w społeczeństwie. Bez zasłaniania dróg oddechowych nie możemy przebywać w miejscach publicznych, a w skrajnych przypadkach nie posiadanie maseczki może skutkować mandatem karnym. W związku z tym aktualne zapotrzebowanie na maski medyczne jest niewyobrażalne. Jednak wytwarzanie maseczek na masową skałę wiążę się z wymaganiami i normami produkcji. Ze względu na to, że jest to wyrób medyczny ma obniżoną stawkę VAT z 23% do 8%.

Jak odróżnić maskę medyczną od wyrobów podobnych.

Wiele osób szuka tańszych zamienników dla maski medycznej, są to chusty, szaliki, apaszki, a nawet ręczniki jednorazowe, co stanowczo jest odradzane, mimo wszystko to maseczka medyczna jest najlepszą ochroną. Jej skuteczność filtracyjną ocenia się nawet na 98%. Składa się z trzech warstw włókien, a każda z nich ma inną funkcję. Warstwa zewnętrzna o kolorze niebieskim jest wodoodporna, środkowa bezpośrednio chroni przed zarazkami, natomiast wewnętrzna pochłania wilgoć. Poza tym, maska medyczna posiada usztywnienie pomagające wyprofilować ją na nasadzie nosa, to odróżnia ją od popularnych maseczek zrobionych z bawełny.

Warunki jakie musi spełnić producent.

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 9.03.2016 maskę zalicza się jako produkt kategorii III, a więc musi być ona poddana kontroli na różnych poziomach – wewnętrznym i zewnętrznym. Kontroli może dokonać tylko osoba certyfikowana. Maska medyczna musi spełnić bardzo ścisłe wymogi zgodne z normą PN-EN 136:2001. Kontroler ocenia jakość użytych materiałów i sposób produkcji, wodoodporność, wygląd, rozmiar, a nawet wagę.