niedziela, 19 maja

Własnoręczne lakierowanie samochodu

Samodzielne lakierowanie samochodu jest bardzo czasochłonne i wieloetapowe. Osoba nie posiadająca w tej dziedzinie żadnego doświadczenia może popełnić wiele błędów, a co za tym idzie całkowicie uszkodzić lakier. Najczęstszymi skutkami nieprofesjonalnego lakierowania są zacieki oraz nierównomiernie nałożona czy nawet łuszcząca się farba. A to tylko czubek góry lodowej. Kierowca pragnący na własną rękę zmienić kolor swojego wozu, musi liczyć się z kosztami dochodzącymi nawet do połowy wartości samochodu.

Po pierwsze, trzeba zapewnić sobie sterylne miejsce pracy.

Dobry rozwiązaniem zdaje się być garaż, jednak trzeba pamiętać, że lakier w sprayu jest szkodliwy dla naszych dróg oddechowym. W celu ochrony własnego zdrowia należy zakupić maskę przeciwpyłową oraz dodatkową ochronę dla oczu. Poza tym, dobrym pomysłem jest zakup pistoletu lakierniczego. Ważne jest również zadbanie o właściwą wentylację i temperaturę powietrza. Stanowczo odradza się natomiast lakierowania na zewnątrz i korzystania z kabiny lakiernicze. Sam proces schnięcia farby wymaga odpowiednich warunków otoczenia. Opady deszczu i śniegu, kurz, natężenie promieni słonecznych czy nawet owady, które mogą się przykleić do karoserii trwale uszkodzą lakier.

Musisz zadbać o wszystko sam.

Poza kosztami należy liczyć się również z ilością pracy jaką trzeba będzie włożyć. Samo demontowanie mniejszych części z pewnością będzie niemałym kłopotem. Na element nakłada się, poza podkładem i lakierem bezbarwnym, przeciętnie od 3 do 4 warstw lakieru, a w razie miejsc obłożonych rdzą, bądź o nierównej powierzchni konieczne jest wygładzenie ich papierem ściernym.

Dlaczego więc nie udać się do profesjonalisty?

Istnieją firmy zajmujące się do lat lakiernictwem, posiadające wykwalifikowanych pracowników, wszystkie niezbędne narzędzia oraz maszyny. Zwrócenie się do specjalisty jest w tym wypadku najbardziej odpowiedzialną decyzją. Nie tylko w ten sposób można zaoszczędzić pieniądze na drogich narzędziach i lakierach, ale także pozbędziemy się ryzyka z jakim wiążę się samodzielna praca.