niedziela, 19 maja

Kiedy warto pójść do doradcy podatkowego?

Wcale nie musisz prowadzić ogromnego przedsiębiorstwa, by wizyta u doradcy podatkowego miała sens – nawet prowadzący niewielką działalność gospodarczą czy osoby prywatne mogą dzięki jego pomocy zoptymalizować swoje podatki, w rezultacie zaoszczędzić często niemałe pieniądze. Czym zajmuje się doradca podatkowy i jak może Ci pomóc?

Doradca podatkowy – zawód dopiero wchodzący na nasz rynek

Dopiero od kilku lat na naszym rynku można znaleźć doradcę podatkowego – i już od samego początku obecności na rynku przedstawiciele tej profesji cieszą się dużą ilością zleceń i zaufaniem klientów. W odróżnieniu od księgowego, jego rolą nie jest bieżące prowadzenie rozliczeń i dokumentacji księgowej, ale szukanie sposobów na efektywniejsze zarządzanie kapitałem i przychodami, aby zoptymalizować płacone podatki. Może więc pomóc zarówno w poszukiwaniach optymalnej formy opodatkowania osoby zatrudnionej na umowie (podpowiadając optymalny rodzaj umowy), jak i przedsiębiorstwa.

Kiedy warto się do niego udać?

Doradca podatkowy pomoże Ci nie tylko, kiedy zaczynasz mieć kłopoty z Urzędem Skarbowym i szukasz sposobu na sprawne rozwiązanie problemów z daninami. W niemal każdej sytuacji osoby dysponujące nieco większym kapitałem lub solidnymi dochodami mogą sporo zyskać, korzystając z usług doradcy. Również w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości co do interpretacji przepisów podatkowych to właśnie doradca będzie osobą, która już najprawdopodobniej posiada pełną wykładnię zapisów ustawy, uzyskaną od Urzędu. To jego praca, nic więc dziwnego, że zawsze stara się być na bieżąco z wprowadzanymi zmianami w przepisach i ich interpretacji. Nagłe aktualizacje przepisów i wprowadzanie hurtowych ilości nowych zmian nigdy nie służyło przedsiębiorcom, a właśnie tak wygląda ich rzeczywistość w Polsce w przededniu wejścia w życie Nowego Ładu. Nic więc dziwnego, że doradcy podatkowi cieszą się większym niż kiedykolwiek zapotrzebowaniem na swoje usługi. Z drugiej strony, z każdą zmianą pojawiają się nowe sposoby na zaoszczędzenie dodatkowych środków – czy się odważysz po nie sięgnąć?