wtorek, 8 października

Różne style wykończenia wnętrz

Pierwszym krokiem do finalnego rozpoczęcia wykończenia wnętrza jest określenie preferowanego przez użytkowników stylu. Każde pomieszczenie  lub lokum jako całość od sufitu do podłogi powinno prezentować jednolity styl.

Specjaliści dekoratorzy i architekci wnętrz obecnie wyróżniają kilka dominujących, relatywnie uniwersalnych trendów. Styl nowoczesny cechuje się przestronnością, przejrzystością i prostotą. Kolorystyka właściwa trendowi to biele, czerń, szarości i beże. We wnętrzach dominują dowolnie układające się linie i formy geometryczne, składające się na funkcjonalność. Należy go odróżnić od stylu współczesnego, odnoszącego się do najnowszych modowych aranżacji. Prostota, oszczędność, ekonomia wykorzystania miejsca z zachowaniem przytulności są cechami stylu skandynawskiego. Materiałem ulubionym w tym stylu jest drewno naturalne i malowane na biało, podobnie jak ściany przełamywane barwami stonowanymi. Wrażenie tonują len i bawełna oraz pożądana jak największa ilość naturalnego światła.

Klasyczny styl jest preferowany przez osoby nie lubiące zmian. Cechuje go typowość i standard aranżacji w kolorystyce i doborze materiałów wykończeniowych, trwałych, w kolorach ziemi, jednolitych dla całości. Typowa jest symetria i proste formy. Lofty i pomieszczenia w podobnym stylu wykorzystują światło i przestrzeń jako element wykończenia. Najczęściej korzysta się z materiałów sprawiających wrażenie surowości- betonu, cegły, drewna i barw niejaskrawych i metalowych.

Eklektyczność jest ze względu na brak elementów zdecydowanie wyróżniających preferowana przez osoby niezdecydowane. Mimo pozornego chaosu i mieszanki stylu sprawia wrażenie przemyślanej całości na skutek spajającego wszystko koloru lub materiału- jako elementu przewodniego. Wnętrza obiektów poza miejskich często urządzane są w stylu rustykalnym – z wzorami zaczerpniętymi z natury, w jasnych kolorach i wykończone kamieniem oraz drewnem.

Glamour jest stylem nastawionym na sprawienie wrażenia bogactwem, wzornictwem i użytymi materiałami. Używa się jako typowych mieszających się bieli, różu, czerwieni oraz specyficzne tapety glamour. Przepych podkreślają złoto i srebro stosowane na ścianach i meblach, odbijające się w wielu lustrach. Mieszanie starych i nowych elementów jest typowe dla stylu vintage, np. tapety vintage i nowoczesne malowanie, w które włączone są używane materiały z drugiej ręki.

Boho to sposób wykańczania i dekoracji polegający na pozornie przypadkowym łączeniu wyrazistych, jaskrawych kolorów, innych stylów  i materiałów- bambusa, wikliny i naturalnego drewna. Styl Hampton inspirowany jest klimatami nadmorskimi i taką kolorystyką. Ma podkreślać spokój i porządek poprzez drewno w wielu odcieniach, naturalne barwy w jasnej tonacji, głównie niebieskim kolorze. Art deco jest zbliżony do glamour jednak w wersji stonowanej, polegając na łączeniu barw jasnych i ciemnych, form geometrycznych z motywami kwiatowymi. Styl ma podkreślać elegancję i dobry gust.

Piśmiennictwo przedmiotowe wymienia istnienie wielu innych stylów powstających na skutek inwencji specjalistów-np. shabby chic, minimalistyczny, romantyczny, futuro. Inne są mutacjami istniejących-  kolonialnego, japońskiego lub egzotycznego.