czwartek, 25 kwietnia

ABC Rekuperacji

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, który pozwala na wymianę powietrze we wnętrzu bez otwierania okien i niepotrzebnych strat energii. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, aby zaoszczędzić na rachunkach, chociaż niesie ono za sobą również inne korzyści – na przykład zdrowotne. Co warto wiedzieć na temat działania rekuperacji?

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Tradycyjna wentylacja we wnętrzu działa na zasadzie grawitacji – powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez ciąg, który wytwarzany jest w kominie. To najpowszechniejsze rozwiązanie, znajdujące się w większości domów, jednak ma wiele wad – do najważniejszej należy podwyższenie kosztów ogrzewania w czasie sezonu grzewczego. We wnętrzach potrafi też być duszno, ponieważ wilgoć nie zostaje wyprowadzana z pomieszczeń. Zasada działania rekuperatora nie jest skomplikowana – do urządzenia podłączone są 4 kanały – wyciąg z pomieszczeń, nawiew do pomieszczeń, wyrzutnia oraz czerpnia.

Rekuperator jest urządzeniem, który kontroluje ruch wyprowadzanego i nawiewanego powietrza. Sprawia on, że z nagrzanego i zanieczyszczonego powietrza, ciepło jest częściowo odzyskane oraz wraz ze świeżym strumieniem nowego powietrza zostaje wtłoczone do wnętrza. Taki obieg pozwala zredukować utratę ciepła i jednocześnie zachować wysoką jakość powietrza w pomieszczeniu – jest ono pozbawione alergenów i kurzu. Dzięki rekuperacji nie ma już potrzeby wietrzyć pomieszczeń, co ogranicza dostawanie się do wnętrza smogu czy innych zanieczyszczeń. Rekuperator może być zamontowany w pomieszczeniach, w których znajduje się klimatyzacja. 

Rekuperacja – zalety i wady

Rekuperacja to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Należy do nich między innymi automatyczna kontrola ilości powietrza wywiewanego i nawiewanego – nie trzeba pamiętać o otwieraniu okien i regularnym wietrzeniu mieszkania. Do wnętrza nie dostają się też zanieczyszczenia i hałas z zewnątrz, co często ma miejsce przy otwartych oknach. Dzięki rekuperacji z domu regularnie usuwana jest wilgoć i nie osiada na oknach – co jest kłopotliwe szczególnie w kuchni czy łazience. Nieprzyjemne zapachy szybko zostają usuwane z domu, a powietrze jest wolne od kurzu i roztoczy. Istnieje możliwość pełnego zautomatyzowania systemu rekuperacji poprzez wyposażenie go w czujniki dwutlenku węgla i wilgoci. Rekuperator bez problemów może współpracować z klimatyzacja w trakcie sezonu letniego.

Jakie wady ma to rozwiązanie? Raz w roku poleca się wykonać przegląd serwisowy całego sytemu oraz wymienić filtry, jeżeli ulegną zatkaniu. Nieco wzrasta też zużycie prądu – ale są to minimalne ilości, ledwo zauważalne w ciągu roku.