czwartek, 18 lipca

Jak oświetlić zadaszony taras?

Taras lub balkon to miejsce, w którym można się zrelaksować na świeżym powietrzu oraz spędzić miły czas w towarzystwie przyjaciół czy rodziny. Nie ma nic przyjemniejszego niż ciepłe, letnie wieczory na tarasie z dobrą książką czy kieliszkiem wina. Aby jednak przebywanie na zewnątrz po zachodzie słońca było przyjemne i komfortowe, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. O czym należy pamiętać? Oto kilka wskazówek.

Czym powinno się wyróżniać oświetlenie tarasu?

Zadaszony taras lub balkon staje się w pełni funkcjonalny, jeżeli zainstalowane jest na nim odpowiednie oświetlenie. Decydując się na jego konkretny rodzaj nie można jednak kierować się tylko względami estetycznymi. W przeciwieństwie do tych domowych lampy, które znajdują się na dworze muszą być przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy są trwałe i odporne na wilgoć oraz zalanie wodą. Nieodpowiednie żarówki mogą nie tylko uszkodzić się podczas deszczu, ale też spowodować szkody w całym systemie oświetleniowym, a nawet być przyczyną porażenia prądem. Wybierając żarówki do tarasu nie powinno się więc oszczędzać. Na jakie parametry dobrze jest zwracać uwagę? Najważniejszy jest współczynnik ochrony IP. Jeżeli Twój taras jest zadaszony, więc ryzyko zalania jest stosunkowo niskie, wystarczą modele o współczynniku IP44. Jeżeli jednak lampa będzie nieustannie narażona na działanie deszczu lepiej postawić na produkty o stopniu ochrony IP65 lub IP68. 

Ozdobne ledowe oświetlenie tarasu

Za pomocą starannie dobranego oświetlenia można sprawić, że taras będzie prezentował się atrakcyjnie oraz będzie panowała w nim przytulna atmosfera. Istnieje bardzo szeroki wybór lamp LED przeznaczonych na taras, więc każdy znajdzie produkt dostosowany do swoich potrzeb i aranżacji. Jeżeli pomieszczenie utrzymane jest w nowoczesnym stylu można postawić na minimalistyczne oświetlenie ledowe, na przykład plafony lub świecące słupki. Nieco bardziej dekoracyjne są świecące donice lub kule, dające rozproszone i subtelne światło. Aby stworzyć na tarasie romantyczną atmosferę można postarać się o kinkiety lub lampy przypominające świece.